Scrolla ner för att komma till anmälan !
För vem?
Samisk konfirmation och konfirmationsläger erbjuds till dig som är same, har en egen samisk identitet, är född 2011 och/eller slutar årskurs 8 vårterminen 2026. Lägret tar emot ungdomar boende i hela Sverige. I mån av plats erbjuds lägret även samiska ungdomar från andra länder.
Antalet deltagarplatser styrs av hur många från den prioriterade målgruppen som uppfyller alla kriterier och hur tänkt lägerort kan erbjuda boende. Även att anmälan är komplett och anmälningsavgift erlagd.
Den prioriterade målgruppen ska uppfylla alla dessa tre kriterier:
- Konfirmanden ska ha en egen samisk identitet (svag eller stark, se mer i FAQ)
- Går i årskurs 8 på högstadiet, eller är född samma år som den årskull som går i åk 8.
- Boende i Sverige.
- För konfirmander som inte är döpta och medlemmar i Svenska kyrkan innebär konfirmationen att man inom ramen för konfirmationen även blir döpt och medlem i Svenska kyrkan.
Reservlista som fyller på deltagarlistan i mån om plats:
- De som anmäler sig efter anmälningsdag och tillhör primär målgrupp. (ordinarie deltagaravgift)
- De som tillhör en äldre årskull/”är för gamla” (ordinarie deltagaravgift)
(Detta var inte möjligt 2024 av rättviseaspekt för de 2008:or som drabbades av omtaget med inställt läger år 2023.)
- Boende i utlandet och medlem i Svenska kyrkan/SKUT (betalar deltagaravgift för utlandsboende medlem)
- Boende i utlandet utan koppling till Svenska kyrkan (betalar deltagaravgift för utlandsboende, - en högre deltagaravgift som även ersätter Svenska kyrkans clearingavgifter motsvarande 10 000kr/konfirmand)
- De högre avgifterna för utlandsboende beror på att dessa grupper inte omfattas av de subventioner som finns kopplat till den primära målgruppen och därmed ökar kostnaden för enskilda församlingar och stift som finansierar subventioneringen.
Info om reservlistan
- Reservlistan fyller ut deltagarplatser upp till 45 deltagare år 2026, men reservlistan innebär inte att lägret tar in fler än 45 deltagare. Deltagare på reservlistan erbjuds plats på lägret fram till förlägren, efter genomfört förläger kan ingen från reservlistan erbjudas plats på lägret.
- Bedömning görs individuellt om individen kan tillgodogöra lägrets innehåll på det viset som konfirmandriktlinjerna förutsätter och verksamheten önskar.
Datum för lägret
Lägret startar under vecka 24 i juni 2026 (exakt datum inte bestämt men kommer under hösten) och pågår fram till konfirmationsgudstjänsten som hålls under vecka 26.
Konfirmationsdag
vecka 26.
Plats för lägret
Så här långt är platsen någonstans i Luleå stift. Konfirmation och familjemiddag i större kyrka i så nära lägerplatsen som möjligt.
Förläger
Konfirmanderna deltar obligatoriskt i ett av de två förläger som arrangeras helgerna vecka 11 (13-15 mars) eller vecka 13 (27-29 mars) 2026. Vilken helg som blir aktuell för dig beror på var du befinner dig. Förlägren har en geografisk spridning inom Luleå stift och Sápmi/Sábme/Sábmie/Saepmie. Förlägret är en del av konfirmationsundervisningen och bidrar till ökad trivsel och trygghet för konfirmanden inför lägret i juni. Mer information kring förläger får du framöver när du anmält dig.
Ledighet från skola
En hel del skolor i Sverige får sommarlov 10-12 juni 2026. Du behöver sannolikt göra en ledighetsansökan till din skola.
Syftet med samiskt konfirmationsläger är att lära känna sig själv, sina medmänniskor och sin plats här på jorden, och att få göra det utifrån en samisk kristen kontext.
Mål för samiskt konfirmationsläger är fyra övergripande fokusområden som är av särskild vikt i mötet med konfirmander inom det samiska konfirmandarbetet:
Samisk andlighet och kultur, ungas identitet, kristen tro och växa som människa.
Innehåll
Samiskt konfirmationsläger handlar om att den unga människan ska få upptäcka vad det är och kan vara att vara ung, same och kristen tillsammans med andra i samma ålder i en samisk majoritetsmiljö.konfirmationen är en dopundervisning. Kristen tro och samisk andlighet är förenliga. Den samiska andligheten är inte en motsättning till den kristna tron utan en berikning.
Kontakt
Mariann Lörstrand Blind, mariann.lorstrandblind@svenskakyrkan.se
alt, luleastift.samiskkonfirmation@svenskakyrkan.se
Medverkande
Nils-Johan Labba, lägerchef
Marianne Lörstrand Blind, samordnare
Jon Falk, stiftspedagog med delvis ansvar för samiskt konfirmationsläger.
Arrangör
Luleå stift
Kostnad
5000 kr
Kostnad för utlandsboende medlem är 20 000kr
Kostnad för utlandsboende ickemedlem är 30 000kr
Deltagaravgiften motsvarar nästan kosten för ungdomen under hela lägret. Övriga kostnader står Svenska kyrkan för. Anmälan är bindande först när bekräftelseavgift är betald så du riskerar inget ekonomiskt genom att anmäla dig nu.
Inbetald deltagaravgift återbetalas ej.
Bra att veta är att du kan kontakta din hemförsamling och höra om det finns möjlighet att få bidrag till egenkostnaden som är 5000kr. Det är olika hur församlingar gör och Luleå stift har inte möjlighet att påverka detta. Varje svenskkyrklig församling bidrar med en intern clearingavgift för alla konfirmerade ungdomar om 10 000kr, den avgiften behöver ni inte söka.
Deltagaravgiften ska vara inbetald senast 28 februari 2026
Om man hoppar av konfirmationen får man tillbaka pengarna då?
När man betalat in en bekräftelseavgift så betalas den inte tillbaka vid avhopp. Efter den sista inbetalningen betalas pengarna tillbaka enbart mot uppvisande av läkarintyg. Så det är viktigt att du som blivande konfirmand och din förälder är överens att du vill delta på läger.
När egenavgiften är betald, är det annat som kostar?
Det tillkommer kostnad för resor till och från förläger och resorna till och från sommarläger & konfirmation, eventuellt boende och mat för familjen under konfirmationsdagarna. Kuvertavgift för festmiddag tillkommer för familjemedlemmar, konfirmandens kuvertavgift ingår i deltagaravgiften.
Klädsel
De flesta väljer att bära kolt på både festmiddag och konfirmationsgudstjänsten. Kanske kan du låna inom familjen om du inte har en egen.
Ibland har konfirmanderna haft med sig kolt till lägret och använt vid sydisdans och midsommaraktivitet, det är välkommet men inget måste, då vi vet att många är i full färd att sy upp en passande kolt till konfirmationen och kanske vill hålla den fin till dess (vi kan erbjuda en garderob åt koltarna, men ungdomarna behöver ansvara för sina egna koltar med tillbehör.)
Boende på lägret
Under lägret så bor du tillsammans med andra i flerbäddsrum, 2-4 i varje rum är vanligast.
Lägret erbjuder god mat, fin miljö och närhet till bad dit vi går tillsammans vissa bestämda tider.
Övrigt
Vid anmälan nedan är det viktigt att det är konfirmandens namn som uppges vid registreringen, uppge e-post adress och välj ett lösenord (e-posten och lösenordet blir de uppgifter du behöver för att kunna gå in på Portalen och se din anmälan och göra eventuell avanmälan och ändringar.)
Fortlöpande information skickas främst via e-post till dig som anmält dig och till dina vårdnadshavare. Se därför till att vid anmälan fylla i alla de e-postadresser som önskar information.
Medlemskap i svenska kyrkan ges förtur att delta på lägret.
Vi uppmanar deltagare från andra länder att gå med i Svenska kyrkan i utlandet
Anmälan är definitiv först när både deltagaravgift är betald och frågeformuläret är inskickat. (länk till frågeformuläret skickas ut med bekräftelsen när du gjort din anmälan nedan)
Observera att star- och slutdatum är eventuella.